Patent ve Markalaşmada Manisa’nın Yol Haritası Belirlendi

previous arrow
next arrow
Slider

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Manisa TSO) Zafer Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile yürütücülüğünü Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (MCBÜSEM) yaptığı “İnovasyonun Korunması Kapsamında Patent ve Markalaşma Kapasitesinin Arttırılması: Manisa için bir Model Önerisi” adlı projenin kapanış toplantısı Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası Kongre Salonu’nda gerçekleştirildi.

Manisa’nın patent ve markalaşmada yol haritasının belirlendiği toplantıya Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa TSO Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Mustafa Mıynat, Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Destek Yatırım Ofisi Koordinatör Vekili Buket Kaner Çelikel ve proje de eğitim alan işletme temsilcileri katıldı.

Kapanış toplantısında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, ‘2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilmemiz için inovatif ürünlerin üretilmesi, patentleşmesi ve markalaşması son derece önemlidir. Bir buluşun elde edilmesi çok uzun bir süreci ve emeği gerektirir. Ancak bu buluş eğer patentleşemez ise çok kısa bir sürede taklit edilerek heba edilebilmektedir. Patenti alınan bir ürün markalaşmaz ise beklenen katma değere ulaşılamaz, ticari olarak başarısız hale dönüşebilmektedir. Dolayısıyla buluşun elde edilmesinin, buluş sahibine ve ülke ekonomisine katkısı sınırlı olmaktadır. İşte bu nedenlerle buluşların, yeniliklerin patentleşmesi ve markalaşması hayati önem taşımaktadır. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak konunun önemine istinaden böyle bir projenin gerçekleşmesine öncü olduğumuz için gururluyuz.

Proje kapsamında odamızda 27 mart 2017 tarihinde gerçekleşen ‘’Patent ve Markalaşma süreci’’ eğitim programının çok başarılı geçtiğini görmek ayrıca bizleri mutlu etmiştir. Bugün yapılan eğitimin 500 katılımcıya ulaşması için, uzaktan eğitim şifresinin dağıtılması, patent ve markalaşma konusunun önemini geniş kitlelere duyurulmasında büyük yararlar sağlayacaktır. Projeye finansal destek sağlayan ‘’Zafer Kalkınma Ajansı’na’’ bu destekleri için çok teşekkür ederim. Projeyi yürüten Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teşekkürlerime sunarım. Kısa sürede böyle önemli bir konuda yararlı eğitim programını düzenleyen öğretim üyelerimize ve uzmanlarımıza çok teşekkür ederim. Patent ve markalaşma kapasitemizin mevcut durumunu kısa bir sürede analiz ederek model önerisinde bulunan proje araştırma ve danışma ekibine şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca projeye katılan ve birazdan katılım sertifikası alacak katılımcılara da çok teşekkür ediyorum. Patent ve markalaşma ile ilgili bütün tarafların yararlanacağı bu temel kaynağın Manisa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’ dedi

Bu projenin Manisa’da bir ilk olduğunu belirten MCBÜSEM Müdürü Doç. Dr. Mahmut KARĞIN, “Bu proje Manisa’da ilklerden biri olmuştur ve patent ve markalaşma kapasitesinin arttırılması politikalarında başvurulması gereken önemli, kapsamlı ve bilimsel bir çalışma niteliğine sahiptir. Bu projeye destek veren Zafer Kalkınma Ajansı’na, proje sahibi Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na kurumum ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Burak Özdoğan, Manisa Ticaret ve Sanayi odası tarafından hayata geçirilen projenin çıktılarını sonuç toplantısında katılımcılarla paylaştı. Proje kapsamında Manisa’nın inovasyon bakımından mevcut durumunun analiz edildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Burak Özdoğan, ‘Proje kapsamında Manisa’nın patent, markalaşma, faydalı model ve tasarım kapasitesinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu amaca yönelik proje kapsamında Manisa için bir stratejik model önerisinde bulunulmuştur. Buna göre modelde inovasyon kapasitesinin arttırılması için dört alan belirlenmiştir. Bunlar; yok edilmesi gerekenler, azaltılması gerekenler, arttırılması gerekenler ve baştan yaratılması gereken faktörler olarak sınıflandırılmıştır. Bu faktörler hazırlanmış olan sonuç raporumuz da daha detaylı biçimde analizler ışığında açıklanmıştır’ dedi.

Toplantının son bölümünde ise proje kapsamında eğitime katılan işletme temsilcilerine sertifikaları ve 500 işletme temsilcisine uzaktan eğitim şifreleri Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa TSO Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Mustafa Mıynat tarafından verildi.