Laboratuvar Uygulamalarında Moleküler Tekniklerin Yeri ve Kullanımı

Bu eğitim, moleküler tekniklere yöneliktir. Eğitim sonunda katılımcılara moleküler teknikler ile ilgili kuramsal bilgiler verilip, uygulamalarla pekiştirilmesi hedeflenmektedir. Başlangıç düzeyinde teoriği bilip uygulama öğrenmek isteyen ve yeterli uygulama yapmayanlar kapsayan bu kursta temel ve ileri moleküler teknikler ve rutin kullanımları ile ilgili bir bakış açısı oluşturmak amaçlanmaktadır.

Eğitim 4 modülden oluşmaktadır. Elisa, Elektroforez, DNA ve RNA izolasyonu, Periferal tam kandan hücre izolasyonu, plateletçe zengin plazma (PRP) hazırlanması ve klinik kullanımı, platelet aktivasyon ve agregasyon ölçüm yöntemleri ve uygulamaları.

Biyokimyada moleküler çalışmaların hedeflerinden biri de genetik hastalıklara neden olan gen ve risk faktörlerinin tanımlanması, moleküler mekanizmaların aydınlatılması ve bunun sonucunda erken tanı ve etkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine olanak sağlamaktır. Günümüzde, sadece bilinen tek gene bağlı Mendel tipi hastalıkları değil, toplumun büyük kısmını etkileyen kardiyovasküler, kanser, obezite, diyabet, nörodejeneratif vb. gibi yaygın hastalıklar da genetik materyalimiz olan DNA ile yakın ilişkidedir. Bu hastalıklar arasında bir kısmı tek gen bozuklukları iken diğer bir kısmı da birden fazla gen bozukluklarının etkisi altındandır. Hastalıkların genetik temelini anlamak ve moleküler mekanizmalarını çözebilmek; tanı, tedavi ve izleme yolundaki en önemli basamaklar olup, moleküler tekniklerin bu süreçlerde kullanımı hızla ilerleme kaydetmektedir. Farklılaşan ve hızla gelişen genetik kavramlara, araştırmacıları ve klinisyenleri yakınlaştırmak ve bu bilgi birikiminin uygulamaya yönelmesine katkıda bulunmak için bu eğitim tasarlanmıştır.  

Prof. Dr. Funda KOSOVA
Prof. Dr. Aylin SEPİCİ DİNÇEL
Prof. Dr. Yeşim ÖZKAN
Doç. Dr. Meral YÜKSEL

Eğitimlere nasıl kayıt olabilirim?
Her eğitim için öncelikle ön kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Yüz yüze eğitim programlarında yeterli öğrenci kontenjanı dolduğunda program başlayacaktır. Online eğitim programlarında kontenjan şartı aranmaz, her zaman kayıtlanmak mümkündür.

Eğitimlere kesin kaydımı nasıl yaptırabilirim?
– Yüz yüze eğitim programları için yeterli kontenjan oluşması durumunda ön kayıt sırasına göre katılımcılara iletişim bilgileri üzerinden ulaşılacak ve kesin kayıt yaptırmak isteyenlerden eğitim ücretini merkezimiz hesabına yatırmaları talep edilecektir. İlgili işlemlerin tamamlanmasının ardından eğitim süreci başlayacaktır.
– Online eğitim programları için ön kayıt formunun doldurulmasının ardından ilgiliye iletişim bilgileri üzerinden ulaşılacak olup eğitimin ücret bilgisi ve eğitim bilgileri paylaşılacaktır. Gerekli belgelerin temin edilmesi ve ücretin yatırılmasının ardından katılımcıya online eğitim platformuna giriş bilgileri e-posta ile gönderilecektir. Katılımcılar istedikleri zaman eğitimlere ulaşabileceklerdir.

Eğitim için bir süre sınırı var mıdır?
– Yüz yüze eğitim programlarının süresi önceden belirlenmekte olup her eğitim için farklı bir takvim uygulaması vardır. Katılmak istediğiniz eğitimin tarihleri kesin kayıt öncesi tarafınıza iletilecektir.
– Online eğitim programlarında eğitimin tamamlanması süreci katılımcının inisayitifindedir. Ancak katılımcının sisteme eklenmesinden itibaren 6 ay içerisinde eğitimi tamamlaması gerekmektedir. 6 ay sonunda kullanıcının eğitime erişim hakkı iptal edilecektir.

Eğitim ücretlerini nasıl öğrenebilirim?
Katılmak istediğiniz eğitimin ücret bilgisini öğrenmek için merkezimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Merkezimize ait iletişim bilgilerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

MCBÜSEM banka hesap bilgilerine nasıl ulaşabilirim?
Merkezimize ait hesap bilgilerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.